Tisková zpráva: Odborníci na svěřenské fondy míří do Prahy. O svůj příběh se podělí i textař a podnikatel Michal Horáček

Před čtyřmi roky vznikly v České republice první svěřenské fondy. Dnes je jich téměř tisícovka a sdružují majetek za desítky miliard korun. Nový segment ve finančním průmyslu má za sebou fázi legislativního experimentu a nyní se utváří praxe.

Před čtyřmi roky vznikly v České republice první svěřenské fondy. Dnes je jich téměř tisícovka a sdružují majetek za desítky miliard korun. Nový segment ve finančním průmyslu má za sebou fázi legislativního experimentu a nyní se utváří praxe. O konkrétních příkladech a novinkách z průmyslu svěřenských fondů budou v Praze koncem listopadu hovořit čeští i zahraniční experti. Na konferenci vystoupí i jeden z nejznámějších zakladatelů svěřenského fondu v České republice, textař a podnikatel Michal Horáček.

Druhý ročník konference Trust & Wealth Management proběhne ve středu 28. listopadu 2018 v Grandior Hotel Prague. Nosným tématem konference je dosavadní praxe a zkušenosti se svěřenskými fondy. Znalosti a know-how z oblasti trustů a plánování bohatství budou s více než stovkou účastníků sdílet české i světové špičky z oboru.

„Konferenci jsme uchopili jako prostor pro sdílení názorů a zkušeností. Letošní ročník jsme věnovali praxi a věříme, že se stane mostem mezi orgány státní správy a pracovníky napříč všemi obory, jichž se svěřenské fondy dotýkají,“ říká Pavel Kolář, generální sekretář Komory svěřenských poradců a správců ČR, která konferenci pořádá.

Trustový průmysl v Česku roste

Ačkoli se Česká republika nemůže srovnávat s Lichtenštejnskem nebo Švýcarskem, kde mají trusty tradici přes devadesát let, natož s Velkou Británií, kde píší historii už přes sedm set let, v posledních letech ušla velký kus cesty. „Trend zakládání svěřenských fondů je jasným důkazem, že jsme už dávno překročili fázi legislativního experimentu. Všichni pracovníci v souvisejících oborech by proto měli zbystřit a věnovat novému trhu náležitou pozornost. Dřív, než jim ujede vlak,“ dodává Pavel Kolář.

Trh svěřenských fondů se v České republice začal formovat díky novele občanského zákoníku, která nový institut správy majetku zavedla. „Ještě před čtyřmi lety trusty neexistovaly, ale dnes představují jednu z významných příležitostí pro finančníky. Pokud je srovnáme s ostatními finančními disciplínami, tak jsou jedním z nejdynamičtějších odvětví,“ uvádí Ing. Peter Kováčik ze společnosti Svěřenská správa, který na konferenci také vystoupí.

Konkrétní příběhy se svěřenskými fondy

Protože je segment svěřenských fondů úzce propojen například s rejstříkovými soudy i finančními úřady, zúčastní se konference také zástupci státní správy, mezi nimi například Mgr. Adam Hexner z ministerstva spravedlnosti, který se specializuje na problematiku veřejných rejstříků, evidenci svěřenských fondů a evidenci skutečných majitelů.

Dalším řečníkem bude JUDr. Dominik Fojtů, jenž se trustům věnuje dlouhodobě. Zaměřuje se zejména na oblast občanského a dědického práva. České řečníky doplní zahraniční hosté ze zemí, kde mají trusty dlouhou tradici, jako je zmiňované Lichtenštejnsko nebo Velká Británie.

„Jsme velmi potěšeni, že naše pozvání přijal i pan Michal Horáček, který se s posluchači podělí o svůj příběh založení svěřenského fondu. Věříme, že právě konkrétní příklady a zkušenosti jsou tím, co pomáhá překonávat propastný rozdíl mezi zeměmi, kde jsou svěřenské fondy využívány desítky, ne-li stovky let, a Českou republikou, která je z pohledu trustového průmyslu považována za rozvojový stát,“ konstatuje Pavel Kolář.

Tisková zpráva: Komora svěřenských poradců a správců ČR

Zaujal vás článek?

Dejte nám svůj mail a my vám budeme podobné články posílat 1x měsíčně.
Získejte přehled, co se ve světě svěřenských fondů děje:

Tento web je chráněn technologií reCAPTCHA. Ochrana soukromí a smluvní podmínky.

Související články

Volně dostupný

Jsme partnerem konference Private Family Wealth, kde je hlavním řečníkem člen 4. generace rodiny Baťa.

Správa rodinného majetku není jen o investičních příležitostech a podnikání, významnou roli hrají také vztahy. Do správy rodinného majetku a řízení podniku bývá aktivně zapojeno více členů jedné rodiny. To může být skvělou příležitostí, ale v případě nezdaru se příležitost může lehce proměnit v hrozbu. Jakou strategii zvolit, aby byl majetek ochráněn a zachován pro další generace, o to se podělí Thomas Archer Baťa a další významné osobnosti na V. ročníku konference Private Family Wealth.

5. 6. 2023
3 min.
Volně dostupný

Svěřenská správa je partnerem celodenní vzdělávací akce Workshop & Networking Private Family Wealth 2023

Jak na správu rodinného majetku nejen v době krize? Jak ochránit váš majetek a které nástroje vám poslouží k naplnění vašich cílů? To na workshopu PFW 2023 představí více než 20 expertů v oborech správy majetku a plánování bohatství. Mezi nimi nebudou chybět ani zástupci Svěřenské správy a jako partneři akce pro vás máme slevu 15 % s užitím promo kódu PFW.

28. 2. 2023
5 min.
Volně dostupný

Pavel Kolář moderoval rozhovory s osobnostmi českého byznysu na mezinárodní konferenci

Pavel Kolář, řídící partner a senior trust advisor společnosti Svěřenská správa, moderoval rozhovory s osobnostmi českého byznysu na mezinárodní konferenci Private Family Wealth.

9. 11. 2022
2 min.
————   House of Trust   ————
Book Cover

100 stran
praktických rad, tipů a našich zkušeností.

Stáhnout Newsletter