Tisková zpráva: Budoucnost patří svěřenským fondům, shodli se finančníci v Praze. V Česku přibývá 150 trustů měsíčně.

Tisková zpráva – Odborníci na svěřenské fondy z České republiky, Švýcarska a Lichtenštejnska se sešli 28. listopadu v Praze, aby sdíleli své postřehy z oblasti trustů a správy rodinného majetku. Zájem o svěřenské fondy v Česku roste. Aktuálně jich je přes 1 200 a přibývá 100 až 200 nových trustů měsíčně. Potenciál je velký a otevírá se prostor pro nové profese, například z oblasti wealth managementu, daní nebo právních služeb. Na konferenci vystoupili experti z Lichtenštejnska nebo Švýcarska a o svůj příběh se podělil i jeden z prvních zakladatelů trustu v České republice – textař a podnikatel Michal Horáček.

Druhý ročník konference Trust & Wealth Management přivítal osm špičkových řečníků a sto dvacet posluchačů z řad finančních poradců, svěřenských správců, advokátů nebo notářů, kteří se sešli v Grandior Hotel Prague. Nosným tématem konference byla dosavadní praxe a zkušenosti se svěřenskými fondy.

Našlápnuto ke 3 000

K dnešnímu dni je evidováno 1 233 svěřenských fondů. To ukazuje, že jsme překročili fázi legislativního experimentu. Přišel čas na praxi. Trh potřebuje excelentní odborníky,“ uvedl na začátku konference Pavel Kolář, generální sekretář Komory svěřenských poradců a správců ČR, která konferenci pořádala.

Povinnost registrovat svěřenské fondy platí od letošního roku. Trusty už nejsou virtuální entitou, ale získávají své identifikační číslo, což usnadnilo například komunikaci s bankami. Zároveň existuje lepší přehled, kolik trustů na trhu skutečně je. „Očekávali jsme, že letos bude evidováno kolem tisícovky svěřenských fondů. Aktuální počet nás překvapil, situaci na trhu nadále sledujeme, abychom na ni mohli případně reagovat,“ sdělil Adam Hexner z legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti ČR.

Aktuálně vzniká 100 až 200 svěřenských fondů měsíčně. „Pokud trusty takové tempo udrží, můžeme koncem příštího roku očekávat 3 000 svěřenských fondů. Potenciál je velký, přibývá majetku, který bude potřebovat profesionální správce. Vedle toho vzniká poptávka po specializovaných službách spojených s trusty, například po daňovém poradenství nebo pojišťovnictví,“ dodal Peter Kováčik, ředitel klientského servisu společnosti Svěřenská správa s.r.o.

Trendem je relokace

Češi nemusí zakládat svěřenské fondy jen v České republice. Otevřené jsou jim i další evropské země, například Lichtenštejnsko. „Aktuálně spravujeme majetek za 2,5 miliardy amerických dolarů. Svěřenský fond u nás může být založen k jakémukoli účelu, pokud účel není ilegální nebo nemorální“, konstatoval Christoph Gassner, generální partner Audina Treuhand AG v Lichtenštejnsku.

Zajímavým trendem v oblasti svěřenských fondů je relokace. Členové rodiny mohou žít na různých místech světa a lidé, kteří vytvořili bohatství, často přemýšlí o stěhování do jiných zemí. „Světové HDP tvoří ze 70 % rodinné firmy, ale jen 12 % z nich se podaří úspěšně předat další generaci. Proto je důležité plánovat. Zatímco před dvaceti lety byli správci svěřenských fondů specialisté, dnes musí mít velký rozhled a znát legislativu nebo daňové podmínky v různých státech,“ řekl Martin R. Liebi, zástupce generálního ředitele banky Edmond de Rothschild ve Švýcarsku.

Potenciál 114 miliard korun

Protože společnost v České republice bohatne, narůstá i tady poptávka po službách správy majetku. „V roce 2017 bylo 114 miliard korun osvobozených od daňové povinnosti. Tato suma představuje například příjmy z prodeje firem, dědictví nebo darů. Jsou to rodinné příjmy, které budou potřebovat správu,“ doplnil David Krajíček, poradce rodinných firem ze společnosti Krajíček & Partners.

Lidé, kteří vytvořili majetek a například se rozhodli prodat firmu, mají více možností, jak s finančními prostředky naložit. Podle Lukáše Váchy, obchodního ředitele pro institucionální a privátní klientelu v Conseq Investment Management, se velké oblibě těší alternativní investice. „Obraz nebo veterán ve vás prostě vyvolá emoci. Poptávka je rovněž po stabilním a kontinuálním výnosu. Klienti většinou uvádí, že se spokojí s 5 %,“ dodal.

Vzdělání nebo podnikatelský nápad

Jedním z prvních zakladatelů trustů v České republice se stal textař, podnikatel a prezidentský kandidát Michal Horáček. „Za život jsem prožil řadu změn a byl bych rád, aby moji obmyšlení, tedy mé děti nebo děti mých dětí, měli alespoň některé jistoty. Prostředky z trustu jim budou otevřené, pokud vážně onemocní, budou chtít studovat a vzdělávat se nebo přijdou se zajímavým podnikatelským záměrem. Investoval jsem konzervativním způsobem a reálný výnos se pohybuje kolem 4,47 %,“ uzavřel.

Tisková zpráva: Komora svěřenských poradců a správců ČR

Zaujal vás článek?

Dejte nám svůj mail a my vám budeme podobné články posílat 1x měsíčně.
Získejte přehled, co se ve světě svěřenských fondů děje:

Tento web je chráněn technologií reCAPTCHA. Ochrana soukromí a smluvní podmínky.

Související články

Volně dostupný

Jsme partnerem konference Private Family Wealth, kde je hlavním řečníkem člen 4. generace rodiny Baťa.

Správa rodinného majetku není jen o investičních příležitostech a podnikání, významnou roli hrají také vztahy. Do správy rodinného majetku a řízení podniku bývá aktivně zapojeno více členů jedné rodiny. To může být skvělou příležitostí, ale v případě nezdaru se příležitost může lehce proměnit v hrozbu. Jakou strategii zvolit, aby byl majetek ochráněn a zachován pro další generace, o to se podělí Thomas Archer Baťa a další významné osobnosti na V. ročníku konference Private Family Wealth.

5. 6. 2023
3 min.
Volně dostupný

Svěřenská správa je partnerem celodenní vzdělávací akce Workshop & Networking Private Family Wealth 2023

Jak na správu rodinného majetku nejen v době krize? Jak ochránit váš majetek a které nástroje vám poslouží k naplnění vašich cílů? To na workshopu PFW 2023 představí více než 20 expertů v oborech správy majetku a plánování bohatství. Mezi nimi nebudou chybět ani zástupci Svěřenské správy a jako partneři akce pro vás máme slevu 15 % s užitím promo kódu PFW.

28. 2. 2023
5 min.
Volně dostupný

Pavel Kolář moderoval rozhovory s osobnostmi českého byznysu na mezinárodní konferenci

Pavel Kolář, řídící partner a senior trust advisor společnosti Svěřenská správa, moderoval rozhovory s osobnostmi českého byznysu na mezinárodní konferenci Private Family Wealth.

9. 11. 2022
2 min.
————   House of Trust   ————
Book Cover

100 stran
praktických rad, tipů a našich zkušeností.

Stáhnout Newsletter