Stali jsme se zakládajícím členem Komory svěřenských poradců a správců

Největší samoregulační profesní organizace zaštítí nově vznikající obor, podpoří rozvoj svěřenské profese a budování důvěry institutu svěřenského fondu v České republice.

Největší samoregulační profesní organizace zaštítí nově vznikající obor, podpoří rozvoj svěřenské profese a budování důvěry institutu svěřenského fondu v České republice.

Praha 16. února 2017 – Institut svěřenských fondů v České republice zavedl občanský zákoník v roce 2014. Profese svěřenských poradců a správců je proto nová, obor s velkým potenciálem se formuje a trh se postupně probouzí. Rozvoj svěřenské profese a budování důvěry institutu svěřenského fondu podpoří nově vzniklá Komora svěřenských poradců a správců České republiky. Největší samoregulační profesní organizace byla slavnostně představena na setkání odborníků 8. února 2017 v Praze.

Svěřenské fondy jsou v západoevropských zemích běžnou součástí správy majetku. Hlavním důvodem pro založení svěřenského fondu je zpravidla snaha o zachování majetku a přenechání dědictví s cílem nenarušit transferem majetku vztahy uvnitř rodiny i mimo ni. Svěřenský fond je souborem majetku bez právní subjektivity, který je vyčleněný zakladatelem ke stanovenému účelu. Svěřenský fond je držený a spravovaný svěřenským správcem, a to ve prospěch stanovené osoby, tzv. beneficienta. Svěřenské fondy mají široké spektrum využití, slouží k ochraně majetku, zájmů, snižují případná rizika, zajišťují diskrétnost, anonymitu nebo vedou k dosažení osobních i firemních cílů.

Rozvoj odvětví svěřenských fondů, které je v České republice teprve na začátku, podpoří nově vzniklá Komora svěřenských poradců a správců České republiky. „Trh se u nás zatím ještě neprobudil, cítíme proto velký potenciál. Poptávka po svěřenských fondech především v posledních týdnech exponenciálně roste,“ uvedl Pavel Kolář, ze společnosti Svěřenská správa, která je zakládajícím členem Komory svěřenských poradců a správců České republiky.

 Slavnostního představení komory se zúčastnilo přes čtyřicet odborníků, poradců a správců svěřenských fondů, a dalších osobností z formujícího se oboru. „Všichni, co jsme se dnes sešli, jsme průkopníky tématu svěřenských fondů v České republice. Věříme, že se svěřenské fondy brzy stanou běžnou součástí trhu. Jejich využití je široké, od soukromých až po korporátní účely. Stojíme před velkou výzvou přiblížit tento institut veřejnosti a uvést ho do praxe,“ dodal Peter Kováčik, člen investičního výboru společnosti Svěřenská správa.

Nově ustavená komora bude profesionálům z oboru svěřenských fondů poskytovat odborné zázemí a vzdělávání a bude se podílet na etablování insititutu svěřenských fondů v České republice. „Smyslem této největší samoregulační profesní organizace je zajišťovat potřebnou podporu pro výkon profese svěřenského poradce a správce. Brzy se chystáme rozběhnout například akademii, která podpoří další vzdělávání v oboru,“ sdělil Pavel Kolář.

Cílem komory je nastavit vysoké profesní standardy, zajišťovat osvětu, sdílet informace, publikovat články a studie a dostat obor do povědomí široké veřejnosti. „Členům nabídneme řadu výhod, například kontinulní vzdělávání, aktuální informace z oboru nebo sdílení zkušeností, protože spolupracujeme i se zahraničními institucemi, kde je obor na vysoké úrovni. Součástí našich služeb je také právní a obchodní podpora,“ řekl Peter Kováčik a dodal: „Na webových stránkách komory je k dispozici také on-line rejstřík poradců, ve kterém si klienti mohou vyhledat důvěryhodného svěřenského poradce nebo správce.“

Už dnes spolupracuje komora s některými zahraničními organizacemi, například švýcarskou Family Office Selection Services (FOSS), která poskytuje služby v oblasti tzv. family offices. Dvakrát do roka se komora chystá uspořádat konfrenci, na které odborníci budou sdílet zkušenosti a novinky z domácího i zahraničního trhu. Vedle toho bude pořádat tématické webináře nebo online vzdělávací kurzy. Komora je otevřena všem odborníkům, kteří jsou řádnými absolventy Certifikačního kurzu svěřenského poradce a správce.

O Komoře svěřenských poradců a správců České republiky

Největší samoregulační profesní organizace byla zřízena za účelem podpory svěřenské profese a zvyšování důvěry institutu svěřenského fondu v České republice. Odborníkům poskytuje právní a obchodní podporu, zajišťuje vzdělávání v oboru, pořádá konference a profesní setkání. Cílem komory je pomoci etablovat institut svěřenských fondů v českém prostředí. Oficiálně komora zahajuje činnost k 1. březnu 2017. Zájemci o členství najdou více informací na www.skomora.cz.

Fotografie ze setkání:

Komora svěřenských poradců a správců
Komora svěřenských poradců a správců
Komora svěřenských poradců a správců
Komora svěřenských poradců a správců


Zaujal vás článek?

Dejte nám svůj mail a my vám budeme podobné články posílat 1x měsíčně.
Získejte přehled, co se ve světě svěřenských fondů děje:

Tento web je chráněn technologií reCAPTCHA. Ochrana soukromí a smluvní podmínky.

Související články

Volně dostupný

Jsme partnerem konference Private Family Wealth, kde je hlavním řečníkem člen 4. generace rodiny Baťa.

Správa rodinného majetku není jen o investičních příležitostech a podnikání, významnou roli hrají také vztahy. Do správy rodinného majetku a řízení podniku bývá aktivně zapojeno více členů jedné rodiny. To může být skvělou příležitostí, ale v případě nezdaru se příležitost může lehce proměnit v hrozbu. Jakou strategii zvolit, aby byl majetek ochráněn a zachován pro další generace, o to se podělí Thomas Archer Baťa a další významné osobnosti na V. ročníku konference Private Family Wealth.

5. 6. 2023
3 min.
Volně dostupný

Svěřenská správa je partnerem celodenní vzdělávací akce Workshop & Networking Private Family Wealth 2023

Jak na správu rodinného majetku nejen v době krize? Jak ochránit váš majetek a které nástroje vám poslouží k naplnění vašich cílů? To na workshopu PFW 2023 představí více než 20 expertů v oborech správy majetku a plánování bohatství. Mezi nimi nebudou chybět ani zástupci Svěřenské správy a jako partneři akce pro vás máme slevu 15 % s užitím promo kódu PFW.

28. 2. 2023
5 min.
Volně dostupný

Pavel Kolář moderoval rozhovory s osobnostmi českého byznysu na mezinárodní konferenci

Pavel Kolář, řídící partner a senior trust advisor společnosti Svěřenská správa, moderoval rozhovory s osobnostmi českého byznysu na mezinárodní konferenci Private Family Wealth.

9. 11. 2022
2 min.
————   House of Trust   ————
Book Cover

100 stran
praktických rad, tipů a našich zkušeností.

Stáhnout Newsletter